Dwór Muławki

Dawny niewielki majątek ziemski, który po koniec XIX wieku był własnością rodziny Werner, z dwoma folwarkami obejmował 635 ha ziemi. W latach 20 ubiegłego wieku majątek miał poniżej 200 ha ziemi i był własnością Wilhelma Duve. Sam dwór pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Zbudowany na rzucie prostokąta, parterowy, przykryty dachem naczółkowym z trójosiowym ryzalitem, zwieńczonym trójkątnym naczółkiem w elewacji frontowej. Obecnie stanowi własność prywatną. W dworku znajdują się pokoje z łazienkami dostępne dla turystów przez cały rok. Organizowane są ogniska i biesiady.

Na terenie obiektu znajduje się też Muzeum Znaczków i Historii Poczty oraz Galeria Sztuki. Muzeum dysponuje jedyną w Polsce stałą ekspozycją najrzadszych i najcenniejszych znaczków Świata. Ukazana historia poczt Warmii i Mazur. Ekspozycja dokumentów z XVII wieku i początków XX wieku. Galeria prezentuje malarstwo i rzeźbę współczesnych artystów z regionu.

Ciekawostka – na miejscu można kupić biżuterię mazurską, tzw. Belemnit („strzałka piorunowa”) z dodawanymi elementami srebrnymi. Belemnit Manufaktura Biżuterii Dwór Muławki prezentuje biżuterię wykonaną ręcznie. Belemnit – kamień uważany zawsze za chroniący przed pożarem, burzą, przynoszący szczęście i chroniący przed złem. Znajdowany na Mazurach nazywany przez Prusów Donner Steine, a w rzeczywistości skamielina sprzed 65 mln lat po wymarłych głowonogach.

Skomentuj